2 میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی برای ساخت مسکن

عنوان 20- ارزش ملک، تخصیص 2 میلیارد دلار ذخیره ارزی از محل صندوق توسعه ملی برای تامین اعتبار ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال سنجیده شد.

در همین حال وزیر راه و شهرسازی از اختصاص 2 میلیارد دلار منابع ارزی از محل صندوق توسعه ملی به پروژه های ساخت مسکن دولتی خبر داد که برآوردها نشان می دهد با احتساب یک میلیون وام مسکن در سال و همچنین قیمت فعلی دلار، قدرت پوشش این منابع، معادل پرداخت تنها 178 هزار وام مسکن به ارزش 550 میلیون تومان برای مسکن عمومی است.

اگر این مقدار منابع به طور کامل صرف ساخت ساختمان های کم درآمد شود (مثلا خانوارهای اول و دوم که توانایی پرداخت ندارند)، این مبلغ برای ساخت و ساز ساختمان ها مانند قبل است. از هر مترمربع مسکن عمومی و قیمت روز دلار به طور میانگین معادل هزینه ساخت حدود 100 هزار خانه مسکونی است.

همانطور که چندی پیش معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس شرکت عمران شهر جدید اعلام کردند هزینه ساخت هر مترمربع مسکن دولتی حدود 10 میلیون تومان است. تخصیص 2 میلیارد دلار از منابع خارجی عیارملکی از محل صندوق توسعه ملی در سال برای یک میلیون مسکن نیز به دو عامل مهم بستگی دارد.

عامل مهم مربوط به پوشش این منابع ارزی برای ساخت یک میلیون خانه در سال، «نوسان نرخ ارز» است. اگر قیمت دلار که طی دو ماه گذشته کاهش یافته و ثابت مانده، دوباره کاهش یابد، قدرت پوشش این منابع ارزی نیز کاهش می یابد. در صورت افزایش قیمت دلار، وضعیت برعکس شده و قدرت پوشش این منابع افزایش می یابد. اما عامل مهمتر در این زمینه مربوط به «تورم ساخت و ساز» یا تغییر در هزینه ساخت یک میلیون خانه است.

از اواخر سال 1400 تا اوایل سال 1402 به دلیل تورم و افزایش هزینه ساخت، نه تنها هزینه ساخت هر متر مربع از مسکن دولتی افزایش یافت، بلکه بدهی ساخت این اشیاء نیز افزایش یافت. افزایش یافت. افزایش یافت هزینه ساخت هر متر مربع از این واحدها که سال گذشته حدود 4 میلیون تومان بود، اکنون به 10 میلیون تومان رسیده است و میانگین مبلغ وام برای ساخت این خانه ها 350 میلیون تومان است که در پایان مشخص شد. این سال 1400 امسال به 550 میلیون تومان افزایش یافت.

این موضوع نشان می دهد که اعتماد ساخت مسکن دولتی نیز از تورم ساخت و ساز آگاه است. بنابراین، با توجه به افزایش تورم در دو سال اخیر، اگر دولت راه مناسبی را طراحی نکند تا کیفیت قراردادها و سرعت کار به راهی که «مهر» وارد شد، وارد نشود، قدرت این 2 میلیارد دلار منابعی که دولت دارد برای تامین مسکن عمومی استفاده کرد و بر اساس آن حساب باز کرد، عملاً ناچیز بود و می توان گفت در صورت تمدید مدت ساخت، این حساب خالی می ماند. تجربه «مسان مهر» این موضوع را نشان می دهد.

در اواسط دهه 80 ساخت مسکن مهر با متری 300 هزار تومان آغاز شد اما در سال های بعد به دلیل تاخیر در پروژه ها از متری 2 میلیون تومان گذشت و امروز بیش از 15 سال از آن می گذرد. از این پروژه ، هنوز 140 هزار واحد باقی مانده است که هزینه ساخت است که نسبت به ابتدای پروژه چندین برابر افزایش یافته است./ دنیای اقتصاد

Emerson Brooks

گورو تلویزیون. حل کننده مشکل علاقه مندان به وب. ماون مسافرتی بی عذرخواهی تنظیم کننده.

تماس با ما